aneb kreativní rukou k úsměvu 2017

Pamatujete na loňskou premiéru Dobrostánku? To se nám od vás sešlo hodně krásných "hand made" věcí a jejich prodejem jsme vybrali přes 20.000 Kč, které putovaly k maminkám v azylovém domě a dětem v kojeneckém ústavu v Karlových Varech.

Je říjen, podzim v plném proudu a my moc dobře víme, že ruční práce dělané s láskou nevznikají přes noc. Proto je nejvyšší čas dát o sobě po roce zase vědět.

Dobrostánek by letos opět v předvánočním čase rád pomohl těm, kteří to potřebují. Bez vašich šikovných rukou a dobrých srdcí to ale nepůjde! Šijete, háčkujete, pletete z vlny čepice nebo z papíru košíky, malujete, vyrábíte šperky, domácí kosmetiku nebo tvoříte jakkoli jinak? Darujte něco ze své tvorby do Dobrostánku a uděláte tak nejen dobrý skutek, ale i dvojnásobnou radost.

Nedávno jsme se seznámili s rodinou Jindříška Rady (8) ze Salajny, který trpí postižením některých mozkových center, které řídí rovnováhu, koordinaci pohybů, přesnost výslovnosti a jemnou motoriku. Nedokáže to, co jiné děti v jeho věku už dávno umí: chodit sám, bez opory, vyjít schody a jasně se vyjadřovat. Vzhledem k mnohočetným potížím vázne i mentální vývoj, ale je patrné, že pokud se s ním pracuje a má správnou podporu, tak je schopen se mnohé věci naučit. O tom svědčí i slova Jindřiškovi maminky Jany, když mluví o výsledcích zářiového léčebného pobytu v Třinci: "U Jindříška byla po každé lekci vidět větší plynulost pohybu, má lepší držení hlavy i trupu. Největším přínosem je z mého pohledu to, že opět začal dělat nové věci, zajímat se o nové věci, přistupovat k událostem novým způsobem. Většina dětí s mentálním postižením se totiž časem dostane do určitého stereotypu, kdy dělají stále stejné věci svým ustáleným způsobem, protože se v tom cítí bezpečně. Jindříšek se ale začal opět pouštět na neznámou půdu a to je velký posun. Například bylo běžné, že když jsme ho večer uložili do postele, tak byl klid. Minulý týden ale byl večer po uložení dětí v pokoji slyšet pořád nějaký hluk. Když jsem tam přišla, byly všechny peřiny a deky naházené na hromadě. Když jsem se zeptala Jindříška, co dělá, řekl, že staví bunkr. Kdo ho nezná, nepochopí, jak je to pro něj neobvyklé chování. Pro rodiče zdravých dětí je běžné, že se děti chovají nově, ale pro nás je to známka, že mozek dostal impuls k učení, růstu a vývoji. Je pozoruhodné, že se tak stalo přes terapii zaměřenou na pohyb, na druhou stranu spojitost psychického a motorického vývoje je prokázaná a jedno je druhým ovlivnitelné."

Aby však mohl Jindřišek dělat pokroky je nutná neustálá péče, dojíždění na logopedii, hippoterapii, rehabilitace a léčebné pobyty. To také vyžaduje finanční prostředky, protože mnohé z metod zdravotní pojišťovny nehradí, popřípadě nemají s daným odborníkem či fyzioterapeutem uzavřenou smlouvu. Veškerá finanční tíže při péči o postižené dítě tak leží na rodině. Jindra si nás získal a rozhodli jsme se letošní Dobrostánek věnovat právě jemu!

Loni se nám sešla spousta krásných a jedinečných ručně vyráběných předmětů od více než sedmdesáti kreativních lidí a skupin, a my pevně věříme, že ani letos tomu nebude jinak. Pokud hledáte inspiraci, nahlédněte na naší facebookové stránce  Dobrostánek aneb kreativní rukou k úsměvu do alba s výrobky z loňského roku. Kontaktovat nás můžete na mailové adrese dobrostanek@domecekml.cz nebo telefonním čísle 728 175 532. Těšíme se na vaše výrobky!

Děkujeme, že pomáháte!

RKC Domeček ML, Komenského 515/6, Mariánské Lázně 353 01 (bývalá pivnice Vrbičky, vchod z Jiráskovy ulice)
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky